Kotle Kamna

Peletová kamna a kotle jsou ekologickým, při použití kvalitních a účinných topidel i ekonomickým způsobem vytápění. Největší výhodou peletových kamen a kotlů je jejich regulovatelnost, nenáročnost a čistota obsluhy.

Regulovatelnost: U peletových topidel si zpravidla můžete nastavit několik výkonových stupňů a řídící jednotka udržuje nastavený výkon automatickou dodávkou paliva do hořáku a zároveň dodává potřebné množství vzduchu pro co nejdokonalejší spalování. Některé dražší modely jsou vybaveny i lambda sondou, která je umístěna na odkouření. Díky lambda sondě vyhodnocuje řídící jednotka kvalitu spalování a pokud je to třeba upraví množství dodávaného vzduchu. Proto peletová topidla, na rozdíl od klasických krbových kamen, spalují s podobnou účinností jak na minimální tak na maximální výkon. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost nastavení výstupní teploty vody přímo na řídící jednotce kotle, takže můžete přizpůsobit teplotu vašemu topnému systému a venkovní teplotě.

Nenáročnost: Náročnost obsluhy je závislá na vybavenosti peletového kotle ( kamen ), dokonce i starší méně vybavená topidla jsou co se týče obsluhy nesrovnatelně pohodlnější než jakékoli jiné odhořívací nebo prohořívací topidlo na tuhá paliva.

U většiny peletových topidel je základní zásobník paliva zpravidla dimenzován pro jeden den provozu v nominálním režimu a samozřejmě je mnoho možností jak tuto autonomii prodloužit. Obsluha takovýchto topidel obnáší jednou za den dosypání pelet, u topidel s manuálním čištěním výměníku zmáčknutí nebo vytažení čistícího mechanizmu výměníku. Jednou za tři až pět dní v závislosti na velikosti popelníku a kvalitě pelet je třeba vynést nebo vyluxovat popelník a hořák. Zhruba jednou do roka je nutná servisní prohlídka topidla, při které je nutno zkontrolovat, hloubkově vyčistit a seřídit celé topidlo popřípadě vyměnit těsnící prvky.

Nejnovější peletová topidla zpravidla mívají manuální nebo automatické čištění výměníku. Dražší verze mohou mít i čištění hořáku a není výjímkou ani automatické odpopelnění. Plně vybavená topidla s automatickým odpopelněním a zásobníkem pelet na celou sezonu nabízejí pohodlí jaké si užívají uživatelé plynových nebo elektrických kotlů,, ale za nesrovnatelně nižší provozní náklady.

Čistota obsluhy: oproti jiným zdrojům vytápění na tuhá paliva jsou peletové kotle ( kamna ), téměř bezprašná. Nakládka paliva i vyčištění popelníku se dá zautomatizovat ale dokonce i při manuálním provozu třeba u interierových verzí je uživatelé bez nepořádku provádějí třeba v obývacím pokoji. Další nespornou předností je snadné skladování paliva .

Skladování paliva: u menších topidel se vozí v 15 kg igelitových pytlích a jedna tuna paliva se lehce složí do prostoru 1x 1,2 m do výše okolo 1,6 m. Pokud se jedná o výkonnější peletový kotel s vyšší spotřebou paliva pak je možnost kupovat pelety ve velkých baleních tzv. BigBag zpravidla mají okolo jedné tuny a dají se umístit do držáků nebo přesypat do různých zásobníků ze kterých je podavače dopraví do kotle. Další možností je vestavěné silo s podavačem do kterého pelety dopraví cisterna. Jelikož jsou pelety vyrobeny slisováním pilin bez pojiv je nutné je za každou cenu udržet v suchu. Pokud pelety navlhnou nabobtnají, rozpadnou se a nelze je ani po vysušení nadále používat.

Momentálně dodávám a montuji peletové kotle a peletová kamna od firem KALOR, UNGARO, CAMINETTI MONTEGRAPPA, LINCAR  zasoupených v ČR firmou Centrum vytápění.cz   a provádím servis na kamnech a kotlích Laminox.

Kvalitní práce z nejmodernějších materiálů