Krby

Člověk již od pradávna využívá oheň jako zdroj tepla. Není proto divu, že i v dnešní době mnoho lidí láká pohled na oheň a pocit příjemného sálavého tepla, které vydává. Jestli k nim patříte i vy pak jste zde na správné adrese. Nabízím stavbu krbů všech rozměrů a tvarů z různých materiálů bez omezení.

Variant a provedení krbů je nepřeberné množství, proto si musíte nejprve vybrat k čemu bude váš krb sloužit, jestli bude vytápět celý dům nebo bude spíše pro občasnou romantiku. V každém případě je třeba správně nadimenzovat komín a mít jasno kudy povede centrální přívod vzduchu (CPV). Tyto dvě věci by se měli u novostaveb řešit již před odlitím základní desky a u stávajících domů se musí přizpůsobit výběr topidla možnostem.

Technologie a materiály použité při stavbě určují vlastnosti krbu a právě díky těmto  rozdílům dělíme krby podle šíření tepla na konvenčnísálavé a kombinované. Konvenční i sálavé krby také můžeme dovybavit akumulací.  Samostatnou kapitolou jsou v Čechách oblíbené krby s teplovodním výměníkem.

Konvenční

KONVENCE mTyto krby využívají k šíření tepla proudění vzduchu v závislosti na teplotě. Zjednodušeně to funguje asi takto: ve spodní části krbu nasávají chladný vzduch z místnosti ten obtéká krbovou vložku kde se zahřívá a stoupá do horní části kde krbovou mřížkou opouští krbovou obestavbu rozptyluje se po místnosti a mísí se s chladnějším vzduchem v místnosti. Po vychlazení klesá k podlaze, krb jej opět nasaje a celý proces se opakuje. Jednou z nevýhod konvenčních krbů je víření prachu po místnosti. Jeho výhodou je  krátká doba za kterou pocítíme teplo.

Sálavé

SALANI mStavba těchto krbů je náročnější na tepelnou odolnost materiálů, musí beze změn vydržet vyšší povrchové teploty. Díky vyšší teplotě na povrchu dochází k šíření tepla sáláním. Infračervené záření které není viditelné naším okem zahřívá okolní předměty i osoby v místnosti. Sálavé teplo je proti konvenčnímu příjemnější a účinější jelikož neohřívá vzduch, ale předměty a osoby v okolí a proto  příjemné teplo pociťujeme z  celého okolí, tedy i od předmětů které jsou schopny záření absorbovat a následně uvolňovat  a dokonce i pokud krátce vyvětráme.  Sálavé teplo je našemu tělu přirozené a příjemné vždyť  i slunce šíří své teplo sáláním. Snad jedinou nevýhodou sálavého krbu je poměrně dlouhá doba než jeho teplo začneme pociťovat.

Kombinované

KOMBINACE mDíky moderním materiálům můžeme v dnešní době využít výhod konvence i sálání. Kombinované krby mají menší krbové mřížky aby se uvnitř krbu udržela vyšší teplota a všechna energie se neuvolnila konvencí. Jak tento krb funguje?  Po zápalu a zahřátí krbové vložky se začne vzduch v krbu zahřívat a funguje jako konvenční. Za nějakou dobu se materiál krbu prohřeje a jeho povrch začne sálat. Šíření tepla konvencí probíhá po celou dobu topení.

Akumulace

Akumulace  prodlouží dobu vyzařování tepla po posledním přiložení. Doba setrvačnosti krbu je přímo úměrná váze materiálu který teplotu akumuluje a následně uvolňuje, čím více materiálu tím delší doba setrvačnosti. Standardně dodávané akumulační prstence a panely prodlouží dobu přibližně o osm hodin.Pokud již od počátku uvažujeme o sálavém krbu, využití akumulace se přímo nabízí.

Krby s teplovodním výměníkem

Krby s teplovodním výměníkem jsou v našich končinách proti jiným zemím velmi oblíbené. Tyto krby využívají teplovodního výměníku v krbových vložkách, který absorbuje vyprodukované teplo a  za využití vody jako nosného média a teplovodních rozvodů jej přenese do požadovaných  místností v domě. Toto řešení se na první pohled zdá jako velmi výhodné, ale již při tom druhém vyvstávají problémy které musíme řešit. První věcí na kterou se musí dát pozor je připravenost rozvodů. Pro teplovodní krb je třeba mít připraveny nejen trubky do radiátorů komín a CPV* ale také přívod studené vody  a odpad pro dochlazovací smyčku, další věcí kterou je třeba zohlednit, co s přebytečným výkonem když budeme chtít dále topit a topný systém již bude ohřátý. Pokud je krb hlavním topením v domě pak je potřeba zvážit čím se bude topit  dojde li k delšímu výpadku proudu a nepůjdou čerpadla. V neposlední řadě si také promyslete jestli si chcete dělat kotelnu v obývacím pokoji přeci jen je zapotřebí nanosit do místnosti větší množství dřeva a odnosit odtamtud více popela, protože s teplovodními krby se počítá jako s hlavním topením v domě. Jiná situace nastává pokud použijeme akumulační nádrž s regulací  pak poměrně rychle nahřejeme nádrž a topíme s ní dle potřeby. V tomto případě nehrozí přetopení krbové vložky z důvodu nedostatečného odběru tepla, ale toto řešení má samozřejmě vyšší pořizovací náklady. Několik takovýchto krbů jsem již realizoval a mám od zákazníků jen kladné reference.

 

*CPV = centrální přívod vzduchu z exteriéru budovy

 

 

 

 

Kvalitní práce z nejmodernějších materiálů